Home / Fuses / 0295120.U
minImg
0295120.U
Littelfuse Inc.
Product No:
0295120.U
Description:
FUSE AUTO 120A 32VDC AUTO LINK
Response Time Slow Blow
Color White
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 120 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Size / Dimension 0.898" L x 0.638" W x 0.866" H (22.81mm x 16.20mm x 22.00mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Obsolete
Series PAL™ 295
Voltage Rating - DC 32 V