Home / Fuses / 0298125.ZXBLT
minImg
0298125.ZXBLT
Littelfuse Inc.
Product No:
0298125.ZXBLT
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK
In Stock : 73
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 57800
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.000423 Ohms
Color Blue, Green
Approval Agency cULus
Current Rating (Amps) 125 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2kA
Size / Dimension 1.149" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Active
Series MEGA®
Voltage Rating - DC 32 V