Home / Fuses / 0298150.TXN
minImg
0298150.TXN
Littelfuse Inc.
Product No:
0298150.TXN
Description:
FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 100000
Response Time -
DC Cold Resistance 0.352 Ohms
Color -
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 150 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2kA
Size / Dimension 2.700" L x 0.750" W x 0.390" H (68.58mm x 19.05mm x 9.90mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Active
Series 298
Voltage Rating - DC 32 V