Home / Fuses / 0298175.UX1M8
minImg
0298175.UX1M8
Littelfuse Inc.
Product No:
0298175.UX1M8
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 168000
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.000294 Ohms
Color White
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 175 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2kA
Size / Dimension 1.150" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Active
Series MEGA®
Voltage Rating - DC 32 V