02CM250.Z
Littelfuse Inc.
Product No:
02CM250.Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CRTRDGE 250A 600VAC/250VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Motor Protection
Response Time Slow Blow
Approval Agency CSA
Current Rating (Amps) 250A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 80kA DC
Size / Dimension 2.283" Dia x 3.189" L (58.00mm x 81.00mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Obsolete
Series HRCII-C
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 600 VAC