Home / Fuses / 0312004.VXP
minImg
0312004.VXP
Littelfuse Inc.
Product No:
0312004.VXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 28.5
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.0293 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, KC, PSE, UL
Current Rating (Amps) 4 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200A
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Mounting Type Requires Holder
Product Status Active
Series 312
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V