Home / Fuses / 03121.75VXP
minImg
03121.75VXP
Littelfuse Inc.
Product No:
03121.75VXP
Description:
FUSE GLASS 1.75A 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 3.6
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.0856 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, PSE, UL
Current Rating (Amps) 1.75 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Mounting Type Requires Holder
Product Status Active
Series 312
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V