Home / Fuses / 031303.2MXCCP
minImg
031303.2MXCCP
Littelfuse Inc.
Product No:
031303.2MXCCP
Description:
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 209
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.0529 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, KC, PSE, UL
Current Rating (Amps) 3.2 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Mounting Type Requires Holder
Product Status Active
Series 313
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V