Home / Fuses / 0313.100HXP
minImg
0313.100HXP
Littelfuse Inc.
Product No:
0313.100HXP
Description:
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.085
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 43 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 100 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Mounting Type Requires Holder
Product Status Active
Series 313
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V