Home / Fuses / 031501.8VXP
minImg
031501.8VXP
Littelfuse Inc.
Product No:
031501.8VXP
Description:
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 58
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.141 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, PSE, UL
Current Rating (Amps) 1.8 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Voltage Rating - AC 250 V