Home / Fuses / 031502.5VXP
minImg
031502.5VXP
Littelfuse Inc.
Product No:
031502.5VXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 130
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.0811 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, KC, PSE, UL
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series 315
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V