Home / Fuses / 0318.175MXP
minImg
0318.175MXP
Littelfuse Inc.
Product No:
0318.175MXP
Description:
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.0096
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 3.875 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 175 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC 250 V