Home / Fuses / 0324020.MX280P
minImg
0324020.MX280P
Littelfuse Inc.
Product No:
0324020.MX280P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CERM 20A 280VAC 125VDC 3AB
In Stock : 1854
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 631
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.00355 Ohms
Color -
Approval Agency CE, UL
Current Rating (Amps) 20 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 350A AC, 10kA DC
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series 324
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Voltage Rating - AC 280 V