Home / Fuses / 0325.010HXP
minImg
0325.010HXP
Littelfuse Inc.
Product No:
0325.010HXP
Description:
FUSE CERAMIC 10MA 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.00148
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 3324.8 Ohms
Color -
Approval Agency CE
Current Rating (Amps) 10 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series 325
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V