Home / Fuses / 032602.5VXP
minImg
032602.5VXP
Littelfuse Inc.
Product No:
032602.5VXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CERM 2.5A 250VAC 125VDC 3AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 136
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.0835 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, KC, PSE, UL
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A AC, 10kA DC
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Mounting Type Requires Holder
Product Status Active
Series 326
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V