KEMET
Product No:
50HV25N152KCM
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1500PF 5KV NP0 RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.

| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Downhole |
| Height - Seated (Max) | 0.600" (15.24mm) |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Spacing | 0.575" (14.60mm) |
| Voltage - Rated | 5000V (5kV) |
| Size / Dimension | 0.670" L x 0.271" W (17.02mm x 6.89mm) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Ratings | - |
| Series | HV RAD-LDD Indust C0G HV |
| Thickness (Max) | - |
| Package / Case | Radial |
| Mfr | KEMET |
| Capacitance | 1500 pF |
| Features | High Voltage |
| Failure Rate | - |
| Package | Bulk |
| Lead Style | Straight |
| Base Product Number | 50HV25N |