Home / Headers, Male Pins / 832-V3-044-22-002101
minImg
832-V3-044-22-002101
Preci-Dip
Product No:
832-V3-044-22-002101
Manufacturer:
Preci-Dip
Description:
CONN HEADER R/A 44POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.217" (5.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150VDC
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Preci-Dip
Contact Material Brass
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 44
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series 832
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)