B41693B7108Q001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41693B7108Q001
Description:
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.535" L (16.00mm x 39.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 110mOhm @ 100Hz
Series B41693
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.9 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1000 µF
Package Bulk
Impedance 55 mOhms