B41789A5108Q001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41789A5108Q001
Description:
CAP ALUM 1000UF 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing 0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.630" Dia x 0.984" L (16.00mm x 25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 98mOhm @ 100Hz
Series B41789
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.5 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1000 µF
Package Bulk
Impedance 50 mOhms