BCS-142-L-S-HE-011
Samtec Inc.
Product No:
BCS-142-L-S-HE-011
Description:
CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB R/A
User Guide
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 475VAC
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 42
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 41
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)