BM15FR0.8-10DP-0.35V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
BM15FR0.8-10DP-0.35V(51)
Description:
CONN PLUG 10POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.024" (0.61mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series BM15FR
Connector Type Plug, Center Strip Contacts
Pitch 0.014" (0.35mm)
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Features Solder Retention
Package Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights 0.8mm