DAMF15P300
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DAMF15P300
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features -
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C