DBI5W5P543M40LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBI5W5P543M40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 5POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 40A
Contact Finish Gold
Contact Type Power
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.458" (11.64mm)
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material -
Features Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 5W5
Operating Temperature -55°C ~ 125°C