DBM25P500MN
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBM25P500MN
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Cadmium Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C