DBMS13W3P300
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBMS13W3P300
Description:
CONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power (Not Included)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features -
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature -55°C ~ 125°C