DBO21W1P300G30LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBO21W1P300G30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
DSUB POWER STB
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A, 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Features Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature -55°C