DC21WA4SA00LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DC21WA4SA00LF
Description:
CONN D-SUB RCPT 21POS SLDR CUP
In Stock : 252
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Contact Finish Gold-Palladium
Contact Type Signal and Power (Not Included)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Backset Spacing -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features -
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature -55°C ~ 125°C