DCO8W8P300G30LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DCO8W8P300G30LF
Description:
CONN D-SUB PLUG 8POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 30A
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 8W8
Operating Temperature -55°C ~ 125°C