DCO8W8P500G40LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DCO8W8P500G40LF
Description:
DSUB POWER STB
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 40A
Contact Finish Gold
Contact Type Power
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.458" (11.64mm)
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 8W8
Operating Temperature -55°C ~ 125°C