DCP37P364LORLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DCP37P364LORLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish -
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold, GXT™
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Features -
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C