DCV25W3P743A30LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DCV25W3P743A30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
DSUB POWER STB
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A, 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material -
Features Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 25W3
Operating Temperature -55°C