DCV27W2S700G30LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DCV27W2S700G30LF
Description:
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A, 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.318" (8.08mm)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass, Phosphor Bronze
Features Board Lock, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature -55°C ~ 125°C