DD50P564MTXLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DD50P564MTXLF
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SLDR
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Gold or Gold, GXT™
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.409" (10.40mm)
Contact Material Copper Alloy
Features Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C