DDM50P343
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DDM50P343
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Ingress Protection Harsh Environment
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Features -
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C