DDMS50SN
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DDMS50SN
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS SLDR CUP
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C