DDPL50P365GTXLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DDPL50P365GTXLF
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 1000V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Features Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C