DDPL50P565UTXLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DDPL50P565UTXLF
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Features Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C