Home / Specialized / DWRT820PV21300
minImg
DWRT820PV21300
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DWRT820PV21300
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN PLUG DRAWER 28POS PNL MNT
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 28
Voltage Rating -
Color Black
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Termination Solder Cup
Connector Usage -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Series DWR, CoolPower®
Number of Columns -
Connector Style Drawer
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.130" (3.30mm)