Home / Headers, Male Pins / ESHF-120-01-F-D-TH
minImg
ESHF-120-01-F-D-TH
Samtec Inc.
Product No:
ESHF-120-01-F-D-TH
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.210" (5.33mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series ESHF
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.075" (1.91mm)