FCR2WSJR-52-560R
YAGEO
Product No:
FCR2WSJR-52-560R
Description:
RES 560 OHM 5% 2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -350/ +350ppm/°C
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 560 Ohms
Series FCR
Power (Watts) 2W