FCR50SJT-52-200K
YAGEO
Product No:
FCR50SJT-52-200K
Description:
RES 200K OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient 0/ -700ppm/°C
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 200 kOhms
Series FCR
Power (Watts) 0.5W, 1/2W