FKM-75JT-73-68R
YAGEO
Product No:
FKM-75JT-73-68R
Description:
RES 68 OHM 5% 3/4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Size / Dimension 0.142" Dia x 0.390" L (3.60mm x 9.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 68 Ohms
Series FKM
Power (Watts) 0.75W, 3/4W