FKM150JT-73-68R
YAGEO
Product No:
FKM150JT-73-68R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Description:
RES 68 OHM 5% 1.5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Size / Dimension 0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 68 Ohms
Series FKM
Power (Watts) 1.5W