FKN-50FR-52-2R7
YAGEO
Product No:
FKN-50FR-52-2R7
Description:
RES 2.7 OHM 1% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 2.7 Ohms
Series FKN
Power (Watts) 0.5W, 1/2W