FKN-50JR-52-30R
YAGEO
Product No:
FKN-50JR-52-30R
Description:
RES 30 OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 30 Ohms
Series FKN
Power (Watts) 0.5W, 1/2W