FKN100FR-73-0R27
YAGEO
Product No:
FKN100FR-73-0R27
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Description:
RES 0.27 OHM 1% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 270 mOhms
Series FKN
Power (Watts) 1W