FKN2WSFR-73-2R4
YAGEO
Product No:
FKN2WSFR-73-2R4
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Description:
RES 2.4 OHM 1% 2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Size / Dimension 0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 2.4 Ohms
Series FKN
Power (Watts) 2W