HCPL-814-500E
Broadcom Limited
Product No:
HCPL-814-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Package:
4-SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD
In Stock : 37139
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Input Type AC, DC
Current Transfer Ratio (Max) 300% @ 1mA
Rise / Fall Time (Typ) 4µs, 3µs
Output Type Transistor
Voltage - Isolation 5000Vrms
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 35V
Product Status Active
Supplier Device Package 4-SMD
Series -
Package / Case 4-SMD, Gull Wing
Number of Channels 1
Current Transfer Ratio (Min) 20% @ 1mA
Mfr Broadcom Limited
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.2V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Output / Channel 50mA
Turn On / Turn Off Time (Typ) -
Vce Saturation (Max) 200mV
Current - DC Forward (If) (Max) 50 mA