HCPL-J312-300E
Broadcom Limited
Product No:
HCPL-J312-300E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Package:
8-DIP Gull Wing
Batch:
Datasheet:
Description:
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
In Stock : 1955
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Rise / Fall Time (Typ) 100ns, 100ns
Common Mode Transient Immunity (Min) 25kV/µs
Voltage - Isolation 3750Vrms
Approval Agency CSA, IEC/EN/DIN, UR
Current - Peak Output 2.5A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DIP Gull Wing
Pulse Width Distortion (Max) 300ns
Series -
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Number of Channels 1
Technology Optical Coupling
Voltage - Output Supply 15V ~ 30V
Mfr Broadcom Limited
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.6V
Package Tube
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 500ns, 500ns
Current - DC Forward (If) (Max) 25 mA
Current - Output High, Low 2A, 2A