HCPL-T250-500E
Broadcom Limited
Product No:
HCPL-T250-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Package:
8-DIP Gull Wing
Batch:
Datasheet:
Description:
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Rise / Fall Time (Typ) -
Common Mode Transient Immunity (Min) 5kV/µs
Voltage - Isolation 3750Vrms
Approval Agency CSA, UR
Current - Peak Output 1.5A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DIP Gull Wing
Pulse Width Distortion (Max) -
Series -
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Number of Channels 1
Technology Optical Coupling
Voltage - Output Supply 15V ~ 30V
Mfr Broadcom Limited
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.6V
Package Tape & Reel (TR)
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 500ns, 500ns
Current - DC Forward (If) (Max) 20 mA
Current - Output High, Low 500mA, 500mA